
| Manufacturer | OEM Part # |
|---|---|
| Avante Health Solutions | 80033NC |
| Conmed | 2010 |
| Covidien > Nellcor | DS-100A |
| DRE | DRE80033NC |
| Draeger | 7262764, MS13235 |
| EMPIREUM Medyczne | FMT-RAF/NLO |
| Edan | 01.15.30043 |
| GE Healthcare > Marquette | 407705-006, 2023211-001, 70124021 |
| Huntleigh | ACC-NEL-DS-100A |
| Mediaid | CST060-3120 (3 ft), CST060-31209 (9 ft) |
| Medtronic > Covidien | DS100A-1 |
| Mindray > Datascope | 9000-10-05161, 7000-10-24520, 0060-00-0051 |
| Pacific Medical | NFNE200, NHNE1026 |
| Philips | M4789A |
| Sage | P06X-11M |
| Spacelabs | 690-0003-01 |
| Stryker > Medtronic > Physio Control | 11996-000060 |
| Tenacore | TCPF-0510-0111, TP1712OX |
| Welch Allyn | 900-0021-00 |
| Manufacturer | Model |
|---|---|
| Artema SandW | Diascope |
| Baxter | Explorer, Monarch |
| Biolight | M9500, Q Series, Q3, Q5, Q7 |
| Biosys | BPM-200, SENTRY |
| CAS Med | 511, 740 |
| Charmcare | CX100 |
| Covidien > Nellcor | N-10, N-180, N-190, N-20, N-30, N-560, N-600, N-600x, N-65, N-85, NPB-190, NPB-195, NPB-3910, NPB-3920, NPB-3930, NPB-3940, NPB-40, NPB-4000, NPB-75, PM1000N, PM100N, PM10N, Sensors that have Nellcor OxiMax Technology and 9 pins |
| Criticare | 506DNV3, 506DNVP3, 506LNV3, 506LNVP3, 506NV3, 506NVP3 |
| DRE | ASM 5000, Waveline, Waveline EZ MAX, Waveline Plus |
| Datex Ohmeda | AS/3 |
| Digicare | LW600 |
| Draeger | Infinity Delta, Infinity Delta XL, Infinity Kappa, Narkomed 6400 |
| Edan | iM20 |
| Fukuda Denshi | Dynascope DS-7100, LX-7230N |
| GE Healthcare > Corometrics | 250cx |
| GE Healthcare > Critikon > Dinamap | Carescape B650, Carescape V100, Compact DINAMAP MPS, Compact S, Compact TS, E-NSAT, Pro 1000, Pro 1000 V3, Pro 200, Pro 300, Pro Series V2, ProCare 200, ProCare 400, ProCare Ausculatory 400 |
| GE Healthcare > Marquette | Dash 2500, Dash 3000, Dash 4000, Dash 5000, PDM Module, Procare B40, Solar 8000, Solar 8000M, Tram 451, i/9500 |
| Goldway | Vet 420A, Vet 600A |
| Mediana | M20 |
| Medtronic > Covidien | Capnostream 35 (PM35MN) |
| Midmark > Cardell | 8019-001, 8019-002, 8019-003, 9402, 9403, 9405, 9500 Series, 9500HD, MAX-12 Duo HD, Touch |
| Mindray > Datascope | Accutor V, Accutorr Plus, BeneView T1, BeneVision N1, BeneVision N12, BeneVision N15, BeneVision N17, DPM4, DPM5, DPM6, DPM7, Duo, Expert, MEC-1200Vet, PM-9000Vet, Passport, Passport 12, Passport 2, Passport 8, Passport V, Passport XG, Spectrum, Spectrum OR, Trio, V-Series, V12, VS 8, VS 8A, VS 8C, VS 9, VS 9A, VS 9C, cPM 12, cPM 8, ePM 10A, ePM 10M, ePM 12M, iMEC 10, iMEC 12, iMEC 15, iMEC 15S, iMEC 5, iMEC 6, iMEC 7, iMEC 8, iMEC Series, iPM-9800, iPM12VET |
| Mortara | Surveyor S12/S19 |
| Nihon Kohden | AY-651P, AY-653P, BSM-1700 Life Scope PT, BSM-1753, BSM-3552, BSM-3572, BSM-6000 series, BSM-6301A, BSM-6310K, BSM-6501K, BSM-6701K, Life Scope TR |
| Omron > Colin | BP-306, BP-508, BP-808, BP-88, BP-88S, BP-S510, T105NXM |
| PaceTech | Vitalmax 800 Series (black Nellcor SpO2) |
| Philips | FM20, FM30, FM40, FM50, Heartstream XL, IntelliVue, IntelliVue FAST-SpO2, IntelliVue MP2, IntelliVue MP70, IntelliVue MX400, IntelliVue MX450, IntelliVue MX500, IntelliVue MX550, IntelliVue MX600, IntelliVue MX700, IntelliVue MX800, M1020B, M2601A, M3000A, M3001A, M3001A A02, M3001A A02C06, M3001A A02C12, M3001A A02C18, M3001A A04, M3001A A04C06, M3001A A04C12, M3001A A04C18, M3002A, M3002A MMS X2, M3500B, M4735A, M8102A, M8102A MP2, M8105A MP5, M8105AS, MP 30, SureSigns VS2, SureSigns VS3 |
| Siemens | SC8000 |
| Skanray > Larsen and Toubro | Star 55 |
| Smiths Medical > BCI | 3100, 3101, 3180, 3300, 3301, 3302, 3303, 3304, 3401, 6100, 9100, Advisor, Autocorr, Mini Torr, Mini Torr Plus, Spectro2 10, Spectro2 20, Spectro2 30 |
| Spacelabs | Telemetry Transmitter (96281), Ultraview SL, Ultraview SL 2700 |
| Stryker > Medtronic > Physio Control | Lifepak 12, Lifepak 15 |
| Waltvick | Humyzin |
| Welch Allyn | 1500, 42NT0-E1 LXi, 4400 44WT-B, 52N00, 52N0P, 52NT0, 53N00, 53N0P, 53NT0, 53NTP, 64NTPE-B, 64NTPX-2, 64NTPX-3, 64NTPX-4, 64NTPX-5, 64NTPX-6, 64NTPX-7, 64NTPX-A, 64NTPX-B, 64NTPX-N, 64NTPX-Y, 64NTXE-B, 64NTXX-2, 64NTXX-3, 64NTXX-4, 64NTXX-5, 64NTXX-6, 64NTXX-7, 64NTXX-A, 64NTXX-B, 64NTXX-N, 64NTXX-Y, 64NXPE-2, 64NXPE-3, 64NXPE-4, 64NXPE-5, 64NXPE-6, 64NXPE-7, 64NXPE-A, 64NXPE-B, 64NXPE-N, 64NXPE-Y, 64NXPX-2, 64NXPX-3, 64NXPX-4, 64NXPX-5, 64NXPX-6, 64NXPX-7, 64NXPX-A, 64NXPX-B, 64NXPX-N, 64NXPX-Y, 64NXXE-2, 64NXXE-3, 64NXXE-4, 64NXXE-5, 64NXXE-6, 64NXXE-7, 64NXXE-A, 64NXXE-B, 64NXXE-N, 64NXXE-Y, 64NXXX-2, 64NXXX-3, 64NXXX-4, 64NXXX-5, 64NXXX-6, 64NXXX-7, 64NXXX-A, 64NXXX-B, 64NXXX-N, 64NXXX-Y, 65NTPE-B, 65NTPX-2, 65NTPX-3, 65NTPX-4, 65NTPX-5, 65NTPX-6, 65NTPX-7, 65NTPX-A, 65NTPX-B, 65NTPX-N, 65NTPX-Y, 65NTXE-B, 65NTXX-2, 65NTXX-3, 65NTXX-4, 65NTXX-5, 65NTXX-6, 65NTXX-7, 65NTXX-A, 65NTXX-B, 65NTXX-N, 65NTXX-Y, 65NXPE-2, 65NXPE-3, 65NXPE-4, 65NXPE-5, 65NXPE-6, 65NXPE-7, 65NXPE-A, 65NXPE-B, 65NXPE-N, 65NXPE-Y, 65NXPX-2, 65NXPX-3, 65NXPX-4, 65NXPX-5, 65NXPX-6, 65NXPX-7, 65NXPX-A, 65NXPX-B, 65NXPX-N, 65NXPX-Y, 65NXXE-2, 65NXXE-3, 65NXXE-4, 65NXXE-5, 65NXXE-6, 65NXXE-7, 65NXXE-A, 65NXXE-B, 65NXXE-N, 65NXXE-Y, 65NXXX-2, 65NXXX-3, 65NXXX-4, 65NXXX-5, 65NXXX-6, 65NXXX-7, 65NXXX-A, 65NXXX-B, 65NXXX-N, 65NXXX-Y, 67NCDX-B, 67NCEP-B, 67NCEX-B, 67NCTP-B, 67NCTP-B-ECG3A, 67NCTX-B, 67NCXP-B, 67NCXX-B, 67NSEP-B, 67NSEX-B, 67NSTP-B, 67NSTX-B, 67NSXP-B, 67NSXX-B, 67NXDX-B, 67NXEP-B, 67NXEX-B, 67NXTP-B, 67NXTP-B-ECG3A, 67NXTX-B, 67NXXP-B, 67NXXX-B, 68NCDX-B, 68NCEP-B, 68NCEX-B, 68NCTP-B, 68NCTX-B, 68NCXP-B, 68NCXX-B, 68NSEP-B, 68NSEX-B, 68NSTP-B, 68NSTX-B, 68NSXP-B, 68NSXX-B, 68NXDX-B, 68NXEP-B, 68NXEX-B, 68NXTP-B, 68NXTX-B, 68NXXP-B, 68NXXX-B, 71WT-B Connex Spot, 73CE-B, 73CT-B, 74CE-B, 74CT-B, 74CX-B, 75CE-B, 75CT-B, 75CX-B, 901058, All, Atlas (Nellcor SpO2), Atlas 6200 Series, Connex 6000 series, Connex Vital Signs, Encore 202EL, Propaq 244, Propaq CS, Propaq LT, Spot Vital Signs 42MOB, Spot Vital Signs 42NOB, Spot Vital Signs 42NTB-E1 |
| Cable Color | Gray |
|---|---|
| Cable Diameter | 4 mm |
| Cable Material | TPU Jacket |
| Category | SpO2 |
| Certifications | FDA, CE, ISO 80601-2-61:2011, ISO10993-1, 5, 10:2003E, TUV, RoHS Compliant |
| Connector Distal | Male 9-Pin D-Sub Purple Connector, Dual Keyed |
| Connector Proximal | Adult Clip |
| Latex-free | Yes |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Unit | 1 |
| Patient Size | Adult (>40Kg) |
| SpO2 Technology | Nellcor OxiMax |
| Sterile | No |
| Total Cable Length | 3.5 ft |
| Warranty | 12 months |
| Weight | 0.2lb |
The Covidien - Nellcor Compatible Short SpO2 Sensor - Adult Clip from Concord Health Supply, Inc. offers the technical precision and dependability required for high-stakes patient monitoring.
Seamlessly integrates with Nellcor pulse oximeters for immediate plug-and-play functionality.
Constructed with high-durability materials to endure the demands of daily clinical use.
Features a short cable design to prevent tangling and improve patient comfort.
Finding a reliable medical supply store online makes it easier to obtain professional pulse oximeter accessories designed to accurately measure the oxygen saturation level in your blood (SpO2). This specific sensor is built to provide rapid and consistent data, ensuring healthcare providers can monitor vitals without the signal interference often found in generic alternatives. By adding these high-grade pulse oximeter sensors to your medical toolkit, you ensure compliance with rigorous clinical standards while putting patient safety first. Whether utilized in a fast-paced hospital or for attentive home care, having high-quality pulse oximeter supplies is the best way to maintain effective health management.
Shielded cabling helps to significantly reduce external electrical noise and signal interference.
Latex-free components protect patients who have sensitive skin or specific material allergies.
Lightweight and compact design makes this sensor perfect for portable monitoring and transport.