
| Manufacturer | OEM Part # |
|---|---|
| Conmed | 2210 |
| Covidien > Nellcor | D-YS, OXI-P/I (Pediatric/Infant), OXI-A/N (Adult/Neonatal) |
| Draeger | MX01004 |
| Edan | 01.57.040438 |
| GE Healthcare > Marquette | 70124033 |
| Mediaid | CST070-3120 (3 ft), CST070-31209 (9 ft) |
| Sage | P068X-11M |
| Spacelabs | 015-0661-00 |
| Stryker > Medtronic > Physio Control | 11996-000106, 11996-000062 (Pediatric/Infant Oxiband), 11996-000061 (Adult/Neonatal Oxiband) |
| Tenacore | TCPY-0510-0111 |
| Manufacturer | Model |
|---|---|
| Artema SandW | Diascope |
| Baxter | Explorer, Monarch |
| Biolight | M9500, Q Series, Q3, Q5, Q7 |
| Biosys | BPM-200, SENTRY |
| CAS Med | 511, 740 |
| Charmcare | CX100 |
| Covidien > Nellcor | N-10, N-180, N-190, N-20, N-30, N-560, N-600, N-600x, N-65, N-85, NPB-190, NPB-195, NPB-3910, NPB-3920, NPB-3930, NPB-3940, NPB-40, NPB-4000, NPB-75, PM1000N, PM100N, PM10N, Sensors that have Nellcor OxiMax Technology and 9 pins |
| Criticare | 506DNV3, 506DNVP3, 506LNV3, 506LNVP3, 506NV3, 506NVP3 |
| DRE | ASM 5000, Waveline, Waveline EZ MAX, Waveline Plus |
| Datex Ohmeda | AS/3 |
| Digicare | LW600 |
| Draeger | Infinity Delta, Infinity Delta XL, Infinity Kappa, Narkomed 6400 |
| Edan | iM20 |
| Fukuda Denshi | Dynascope DS-7100, LX-7230N |
| GE Healthcare > Corometrics | 250cx |
| GE Healthcare > Critikon > Dinamap | B105M, B105P, B125M, B125P, B155M, Carescape B650, Carescape V100, Compact DINAMAP MPS, Compact S, Compact TS, E-NSAT, Pro 1000, Pro 1000 V3, Pro 200, Pro 300, Pro Series V2, ProCare 200, ProCare 400, ProCare Ausculatory 400 |
| GE Healthcare > Marquette | Dash 2500, Dash 3000, Dash 4000, Dash 5000, PDM Module, Procare B40, Solar 8000, Solar 8000M, Tram 451, i/9500 |
| Goldway | Vet 420A, Vet 600A |
| Mediana | M20 |
| Medtronic > Covidien | Capnostream 35 (PM35MN) |
| Midmark > Cardell | 8019-001, 8019-002, 8019-003, 9402, 9403, 9405, 9500 Series, 9500HD, MAX-12 Duo HD, Touch |
| Mindray > Datascope | Accutor V, Accutorr Plus, BeneView T1, BeneVision N1, BeneVision N12, BeneVision N15, BeneVision N17, DPM4, DPM5, DPM6, DPM7, Duo, Expert, MEC-1200Vet, PM-9000Vet, Passport, Passport 12, Passport 2, Passport 8, Passport V, Passport XG, Spectrum, Spectrum OR, Trio, V-Series, V12, VS 8, VS 8A, VS 8C, VS 9, VS 9A, VS 9C, cPM 12, cPM 8, ePM 10A, ePM 10M, ePM 12M, iMEC 10, iMEC 12, iMEC 15, iMEC 15S, iMEC 5, iMEC 6, iMEC 7, iMEC 8, iMEC Series, iPM-9800, iPM12VET |
| Mortara | Surveyor S12/S19 |
| Nihon Kohden | AY-651P, AY-653P, BSM-1700 Life Scope PT, BSM-1753, BSM-3552, BSM-3572, BSM-6000 series, BSM-6301A, BSM-6310K, BSM-6501K, BSM-6701K, Life Scope TR |
| Omron > Colin | BP-306, BP-508, BP-808, BP-88, BP-88S, BP-S510, T105NXM |
| PaceTech | Vitalmax 800 Series (black Nellcor SpO2) |
| Philips | FM20, FM30, FM40, FM50, Heartstream XL, IntelliVue, IntelliVue FAST-SpO2, IntelliVue MP2, IntelliVue MP70, IntelliVue MX400, IntelliVue MX450, IntelliVue MX500, IntelliVue MX550, IntelliVue MX600, IntelliVue MX700, IntelliVue MX800, M1020B, M2601A, M3000A, M3001A, M3001A A02, M3001A A02C06, M3001A A02C12, M3001A A02C18, M3001A A04, M3001A A04C06, M3001A A04C12, M3001A A04C18, M3002A, M3002A MMS X2, M3500B, M4735A, M8102A, M8102A MP2, M8105A MP5, M8105AS, MP 30, SureSigns VS2, SureSigns VS3 |
| Siemens | SC8000 |
| Skanray > Larsen and Toubro | Star 55 |
| Smiths Medical > BCI | 3100, 3101, 3180, 3300, 3301, 3302, 3303, 3304, 3401, 6100, 9100, Advisor, Autocorr, Mini Torr, Mini Torr Plus, Spectro2 10, Spectro2 20, Spectro2 30 |
| Spacelabs | Telemetry Transmitter (96281), Ultraview SL, Ultraview SL 2700 |
| Stryker > Medtronic > Physio Control | Lifepak 12, Lifepak 15 |
| Waltvick | Humyzin |
| Welch Allyn | 1500, 42NT0-E1 LXi, 4400 44WT-B, 52N00, 52N0P, 52NT0, 53N00, 53N0P, 53NT0, 53NTP, 64NTPE-B, 64NTPX-2, 64NTPX-3, 64NTPX-4, 64NTPX-5, 64NTPX-6, 64NTPX-7, 64NTPX-A, 64NTPX-B, 64NTPX-N, 64NTPX-Y, 64NTXE-B, 64NTXX-2, 64NTXX-3, 64NTXX-4, 64NTXX-5, 64NTXX-6, 64NTXX-7, 64NTXX-A, 64NTXX-B, 64NTXX-N, 64NTXX-Y, 64NXPE-2, 64NXPE-3, 64NXPE-4, 64NXPE-5, 64NXPE-6, 64NXPE-7, 64NXPE-A, 64NXPE-B, 64NXPE-N, 64NXPE-Y, 64NXPX-2, 64NXPX-3, 64NXPX-4, 64NXPX-5, 64NXPX-6, 64NXPX-7, 64NXPX-A, 64NXPX-B, 64NXPX-N, 64NXPX-Y, 64NXXE-2, 64NXXE-3, 64NXXE-4, 64NXXE-5, 64NXXE-6, 64NXXE-7, 64NXXE-A, 64NXXE-B, 64NXXE-N, 64NXXE-Y, 64NXXX-2, 64NXXX-3, 64NXXX-4, 64NXXX-5, 64NXXX-6, 64NXXX-7, 64NXXX-A, 64NXXX-B, 64NXXX-N, 64NXXX-Y, 65NTPE-B, 65NTPX-2, 65NTPX-3, 65NTPX-4, 65NTPX-5, 65NTPX-6, 65NTPX-7, 65NTPX-A, 65NTPX-B, 65NTPX-N, 65NTPX-Y, 65NTXE-B, 65NTXX-2, 65NTXX-3, 65NTXX-4, 65NTXX-5, 65NTXX-6, 65NTXX-7, 65NTXX-A, 65NTXX-B, 65NTXX-N, 65NTXX-Y, 65NXPE-2, 65NXPE-3, 65NXPE-4, 65NXPE-5, 65NXPE-6, 65NXPE-7, 65NXPE-A, 65NXPE-B, 65NXPE-N, 65NXPE-Y, 65NXPX-2, 65NXPX-3, 65NXPX-4, 65NXPX-5, 65NXPX-6, 65NXPX-7, 65NXPX-A, 65NXPX-B, 65NXPX-N, 65NXPX-Y, 65NXXE-2, 65NXXE-3, 65NXXE-4, 65NXXE-5, 65NXXE-6, 65NXXE-7, 65NXXE-A, 65NXXE-B, 65NXXE-N, 65NXXE-Y, 65NXXX-2, 65NXXX-3, 65NXXX-4, 65NXXX-5, 65NXXX-6, 65NXXX-7, 65NXXX-A, 65NXXX-B, 65NXXX-N, 65NXXX-Y, 67NCDX-B, 67NCEP-B, 67NCEX-B, 67NCTP-B, 67NCTP-B-ECG3A, 67NCTX-B, 67NCXP-B, 67NCXX-B, 67NSEP-B, 67NSEX-B, 67NSTP-B, 67NSTX-B, 67NSXP-B, 67NSXX-B, 67NXDX-B, 67NXEP-B, 67NXEX-B, 67NXTP-B, 67NXTP-B-ECG3A, 67NXTX-B, 67NXXP-B, 67NXXX-B, 68NCDX-B, 68NCEP-B, 68NCEX-B, 68NCTP-B, 68NCTX-B, 68NCXP-B, 68NCXX-B, 68NSEP-B, 68NSEX-B, 68NSTP-B, 68NSTX-B, 68NSXP-B, 68NSXX-B, 68NXDX-B, 68NXEP-B, 68NXEX-B, 68NXTP-B, 68NXTX-B, 68NXXP-B, 68NXXX-B, 71WT-B Connex Spot, 73CE-B, 73CT-B, 74CE-B, 74CT-B, 74CX-B, 75CE-B, 75CT-B, 75CX-B, 901058, All, Atlas (Nellcor SpO2), Atlas 6200 Series, Connex 6000 series, Connex Vital Signs, Encore 202EL, Propaq 244, Propaq CS, Propaq LT, Spot Vital Signs 42MOB, Spot Vital Signs 42NOB, Spot Vital Signs 42NTB-E1 |
| Cable Color | Gray |
|---|---|
| Cable Diameter | 4 splitting to 2.5*2 mm |
| Cable Material | TPU Jacket |
| Category | SpO2 |
| Certifications | FDA, CE, ISO 80601-2-61:2011, ISO10993-1, 5, 10:2003E, TUV, RoHS Compliant |
| Connector Distal | Male 9-Pin D-Sub Purple Connector, Dual Keyed |
| Connector Proximal | Multi-Site |
| Latex-free | Yes |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Unit | 1 |
| Patient Size | All patient sizes |
| SpO2 Technology | Nellcor OxiMax |
| Sterile | No |
| Total Cable Length | 3.5 ft |
| Warranty | 12 months |
| Weight | 0.2lb |
The Covidien - Nellcor Compatible Short SpO2 Sensor - D-YS is a versatile multi-site sensor designed to provide flexibility in patient monitoring across various age groups.
Multi-site attachment allows for placement on the finger, toe, or ear.
Fully compatible with OxiMax technology for reliable, high-fidelity readings.
Durable construction makes it a cost-effective choice for multi-patient clinics.
Sourcing versatile pulse oximeter sensors from a medical supply store online allows healthcare providers to remain prepared for any patient who walks through the door. The D-YS model is uniquely capable of measuring the oxygen saturation level in your blood (SpO2) by adapting its fit to the patient's size and physical condition. This sensor is particularly useful for patients with poor peripheral circulation, where a standard finger clip may fail to provide a clear signal. By maintaining a stock of these high-performance health supplies, you ensure uninterrupted monitoring in emergency rooms and intensive care settings. Its short cable design is optimized for use with extension cables or portable handheld monitors, providing a clutter-free workspace.
Includes specialized adhesive wraps to maintain a secure sensor position.
Shielded cabling reduces noise from external electronic medical equipment.
Lightweight profile enhances patient mobility during continuous monitoring.