
| Manufacturer | OEM Part # |
|---|---|
| Pacific Medical | NSNE1826 |
| Manufacturer | Model |
|---|---|
| Artema SandW | Diascope |
| Baxter | Explorer, Monarch |
| Biolight | M9500, Q Series, Q3, Q5, Q7 |
| Biosys | BPM-200, SENTRY |
| CAS Med | 511, 740 |
| Charmcare | CX100 |
| Covidien > Nellcor | N-10, N-180, N-190, N-20, N-30, N-560, N-600, N-600x, N-65, N-85, NPB-190, NPB-195, NPB-3910, NPB-3920, NPB-3930, NPB-3940, NPB-40, NPB-4000, NPB-75, PM1000N, PM100N, PM10N, Sensors that have Nellcor OxiMax Technology and 9 pins |
| Criticare | 506DNV3, 506DNVP3, 506LNV3, 506LNVP3, 506NV3, 506NVP3 |
| DRE | ASM 5000, Waveline, Waveline EZ MAX, Waveline Plus |
| Datex Ohmeda | AS/3 |
| Digicare | LW600 |
| Draeger | Infinity Delta, Infinity Delta XL, Infinity Kappa, Narkomed 6400 |
| Edan | iM20 |
| Fukuda Denshi | Dynascope DS-7100, LX-7230N |
| GE Healthcare > Corometrics | 250cx |
| GE Healthcare > Critikon > Dinamap | Carescape B650, Carescape V100, Compact DINAMAP MPS, Compact S, Compact TS, E-NSAT, Pro 1000, Pro 1000 V3, Pro 200, Pro 300, Pro Series V2, ProCare 200, ProCare 400, ProCare Ausculatory 400 |
| GE Healthcare > Marquette | Dash 2500, Dash 3000, Dash 4000, Dash 5000, PDM Module, Procare B40, Solar 8000, Solar 8000M, Tram 451, i/9500 |
| Goldway | Vet 420A, Vet 600A |
| Mediana | M20 |
| Medtronic > Covidien | Capnostream 35 (PM35MN) |
| Midmark > Cardell | 8019-001, 8019-002, 8019-003, 9402, 9403, 9405, 9500 Series, 9500HD, MAX-12 Duo HD, Touch |
| Mindray > Datascope | Accutor V, Accutorr Plus, BeneView T1, BeneVision N1, BeneVision N12, BeneVision N15, BeneVision N17, DPM4, DPM5, DPM6, DPM7, Duo, Expert, MEC-1200Vet, PM-9000Vet, Passport, Passport 12, Passport 2, Passport 8, Passport V, Passport XG, Spectrum, Spectrum OR, Trio, V-Series, V12, VS 8, VS 8A, VS 8C, VS 9, VS 9A, VS 9C, cPM 12, cPM 8, ePM 10A, ePM 10M, ePM 12M, iMEC 10, iMEC 12, iMEC 15, iMEC 15S, iMEC 5, iMEC 6, iMEC 7, iMEC 8, iMEC Series, iPM-9800, iPM12VET |
| Mortara | Surveyor S12/S19 |
| Nihon Kohden | AY-651P, AY-653P, BSM-1700 Life Scope PT, BSM-1753, BSM-3552, BSM-3572, BSM-6000 series, BSM-6301A, BSM-6310K, BSM-6501K, BSM-6701K, Life Scope TR |
| Omron > Colin | BP-306, BP-508, BP-808, BP-88, BP-88S, BP-S510, T105NXM |
| PaceTech | Vitalmax 800 Series (black Nellcor SpO2) |
| Philips | FM20, FM30, FM40, FM50, Heartstream XL, IntelliVue, IntelliVue FAST-SpO2, IntelliVue MP2, IntelliVue MP70, IntelliVue MX400, IntelliVue MX450, IntelliVue MX500, IntelliVue MX550, IntelliVue MX600, IntelliVue MX700, IntelliVue MX800, M1020B, M2601A, M3000A, M3001A, M3001A A02, M3001A A02C06, M3001A A02C12, M3001A A02C18, M3001A A04, M3001A A04C06, M3001A A04C12, M3001A A04C18, M3002A, M3002A MMS X2, M3500B, M4735A, M8102A, M8102A MP2, M8105A MP5, M8105AS, MP 30, SureSigns VS2, SureSigns VS3 |
| Siemens | SC8000 |
| Skanray > Larsen and Toubro | Star 55 |
| Smiths Medical > BCI | 3100, 3101, 3180, 3300, 3301, 3302, 3303, 3304, 3401, 6100, 9100, Advisor, Autocorr, Mini Torr, Mini Torr Plus, Spectro2 10, Spectro2 20, Spectro2 30 |
| Spacelabs | Telemetry Transmitter (96281), Ultraview SL, Ultraview SL 2700 |
| Stryker > Medtronic > Physio Control | Lifepak 12, Lifepak 15 |
| Waltvick | Humyzin |
| Welch Allyn | 1500, 42NT0-E1 LXi, 4400 44WT-B, 52N00, 52N0P, 52NT0, 53N00, 53N0P, 53NT0, 53NTP, 64NTPE-B, 64NTPX-2, 64NTPX-3, 64NTPX-4, 64NTPX-5, 64NTPX-6, 64NTPX-7, 64NTPX-A, 64NTPX-B, 64NTPX-N, 64NTPX-Y, 64NTXE-B, 64NTXX-2, 64NTXX-3, 64NTXX-4, 64NTXX-5, 64NTXX-6, 64NTXX-7, 64NTXX-A, 64NTXX-B, 64NTXX-N, 64NTXX-Y, 64NXPE-2, 64NXPE-3, 64NXPE-4, 64NXPE-5, 64NXPE-6, 64NXPE-7, 64NXPE-A, 64NXPE-B, 64NXPE-N, 64NXPE-Y, 64NXPX-2, 64NXPX-3, 64NXPX-4, 64NXPX-5, 64NXPX-6, 64NXPX-7, 64NXPX-A, 64NXPX-B, 64NXPX-N, 64NXPX-Y, 64NXXE-2, 64NXXE-3, 64NXXE-4, 64NXXE-5, 64NXXE-6, 64NXXE-7, 64NXXE-A, 64NXXE-B, 64NXXE-N, 64NXXE-Y, 64NXXX-2, 64NXXX-3, 64NXXX-4, 64NXXX-5, 64NXXX-6, 64NXXX-7, 64NXXX-A, 64NXXX-B, 64NXXX-N, 64NXXX-Y, 65NTPE-B, 65NTPX-2, 65NTPX-3, 65NTPX-4, 65NTPX-5, 65NTPX-6, 65NTPX-7, 65NTPX-A, 65NTPX-B, 65NTPX-N, 65NTPX-Y, 65NTXE-B, 65NTXX-2, 65NTXX-3, 65NTXX-4, 65NTXX-5, 65NTXX-6, 65NTXX-7, 65NTXX-A, 65NTXX-B, 65NTXX-N, 65NTXX-Y, 65NXPE-2, 65NXPE-3, 65NXPE-4, 65NXPE-5, 65NXPE-6, 65NXPE-7, 65NXPE-A, 65NXPE-B, 65NXPE-N, 65NXPE-Y, 65NXPX-2, 65NXPX-3, 65NXPX-4, 65NXPX-5, 65NXPX-6, 65NXPX-7, 65NXPX-A, 65NXPX-B, 65NXPX-N, 65NXPX-Y, 65NXXE-2, 65NXXE-3, 65NXXE-4, 65NXXE-5, 65NXXE-6, 65NXXE-7, 65NXXE-A, 65NXXE-B, 65NXXE-N, 65NXXE-Y, 65NXXX-2, 65NXXX-3, 65NXXX-4, 65NXXX-5, 65NXXX-6, 65NXXX-7, 65NXXX-A, 65NXXX-B, 65NXXX-N, 65NXXX-Y, 67NCDX-B, 67NCEP-B, 67NCEX-B, 67NCTP-B, 67NCTP-B-ECG3A, 67NCTX-B, 67NCXP-B, 67NCXX-B, 67NSEP-B, 67NSEX-B, 67NSTP-B, 67NSTX-B, 67NSXP-B, 67NSXX-B, 67NXDX-B, 67NXEP-B, 67NXEX-B, 67NXTP-B, 67NXTP-B-ECG3A, 67NXTX-B, 67NXXP-B, 67NXXX-B, 68NCDX-B, 68NCEP-B, 68NCEX-B, 68NCTP-B, 68NCTX-B, 68NCXP-B, 68NCXX-B, 68NSEP-B, 68NSEX-B, 68NSTP-B, 68NSTX-B, 68NSXP-B, 68NSXX-B, 68NXDX-B, 68NXEP-B, 68NXEX-B, 68NXTP-B, 68NXTX-B, 68NXXP-B, 68NXXX-B, 71WT-B Connex Spot, 73CE-B, 73CT-B, 74CE-B, 74CT-B, 74CX-B, 75CE-B, 75CT-B, 75CX-B, 901058, All, Atlas (Nellcor SpO2), Atlas 6200 Series, Connex 6000 series, Connex Vital Signs, Encore 202EL, Propaq 244, Propaq CS, Propaq LT, Spot Vital Signs 42MOB, Spot Vital Signs 42NOB, Spot Vital Signs 42NTB-E1 |
| Cable Color | Gray |
|---|---|
| Cable Diameter | 4 splitting to 2.5*2 mm |
| Cable Material | TPU Jacket |
| Category | SpO2 |
| Certifications | FDA, CE, ISO 80601-2-61:2011, ISO10993-1, 5, 10:2003E, TUV, RoHS Compliant |
| Connector Distal | Male 9-Pin D-Sub Purple Connector, Dual Keyed |
| Connector Proximal | Infant soft |
| Latex-free | Yes |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Unit | 1 |
| Patient Size | Infant (3-15Kg) |
| SpO2 Technology | Nellcor OxiMax |
| Sterile | No |
| Total Cable Length | 3.5 ft |
| Warranty | 12 months |
| Weight | 0.2lb |
The Covidien - Nellcor Compatible Short SpO2 Sensor - Infant offers a specialized fit for patients weighing between 3 kg and 15 kg, filling a critical gap in pediatric care.
Soft-wrap design ensures the sensor stays in place on small feet or hands.
Optimized for OxiMax pulse oximeters to provide fast, accurate readings.
Medical-grade TPU cable jacket provides excellent durability and flexibility.
Finding the right health supplies for infants can be challenging, but our medical supply store online provides professional-grade pulse oximeter accessories for all age ranges. This infant sensor is specifically designed to measure the oxygen saturation level in your blood (SpO2) in patients who are too large for neonatal sensors but too small for pediatric clips. The soft-shell housing protects the infant's skin while maintaining the necessary alignment for consistent signal acquisition. By using these pulse oximeter sensors, caregivers can monitor vital signs with confidence, knowing the hardware is designed for the specific physiological needs of an infant. The short cable design reduces the risk of entanglement, making it safer for use in a crib or pediatric ward.
Flexible materials allow the sensor to conform to the infant's anatomy.
Latex-free construction prevents irritation during long-term monitoring.
Compatible with major monitoring brands, including GE, Philips, and Mindray.