
| Manufacturer | OEM Part # |
|---|---|
| GE Healthcare > Marquette | 70124035 |
| Mindray > Datascope | 9000-10-07308 |
| Manufacturer | Model |
|---|---|
| Artema SandW | Diascope |
| Baxter | Explorer, Monarch |
| Biolight | M9500, Q Series, Q3, Q5, Q7 |
| Biosys | BPM-200, SENTRY |
| CAS Med | 511, 740 |
| Charmcare | CX100 |
| Covidien > Nellcor | N-10, N-180, N-190, N-20, N-30, N-560, N-600, N-600x, N-65, N-85, NPB-190, NPB-195, NPB-3910, NPB-3920, NPB-3930, NPB-3940, NPB-40, NPB-4000, NPB-75, PM1000N, PM100N, PM10N, Sensors that have Nellcor OxiMax Technology and 9 pins |
| Criticare | 506DNV3, 506DNVP3, 506LNV3, 506LNVP3, 506NV3, 506NVP3 |
| DRE | ASM 5000, Waveline, Waveline EZ MAX, Waveline Plus |
| Datex Ohmeda | AS/3 |
| Digicare | LW600 |
| Draeger | Infinity Delta, Infinity Delta XL, Infinity Kappa, Narkomed 6400 |
| Edan | iM20 |
| Fukuda Denshi | Dynascope DS-7100, LX-7230N |
| GE Healthcare > Corometrics | 250cx |
| GE Healthcare > Critikon > Dinamap | Carescape B650, Carescape V100, Compact DINAMAP MPS, Compact S, Compact TS, E-NSAT, Pro 1000, Pro 1000 V3, Pro 200, Pro 300, Pro Series V2, ProCare 200, ProCare 400, ProCare Ausculatory 400 |
| GE Healthcare > Marquette | Dash 2500, Dash 3000, Dash 4000, Dash 5000, PDM Module, Procare B40, Solar 8000, Solar 8000M, Tram 451, i/9500 |
| Goldway | Vet 420A, Vet 600A |
| Mediana | M20 |
| Medtronic > Covidien | Capnostream 35 (PM35MN) |
| Midmark > Cardell | 8019-001, 8019-002, 8019-003, 9402, 9403, 9405, 9500 Series, 9500HD, MAX-12 Duo HD, Touch |
| Mindray > Datascope | Accutor V, Accutorr Plus, BeneView T1, BeneVision N1, BeneVision N12, BeneVision N15, BeneVision N17, DPM4, DPM5, DPM6, DPM7, Duo, Expert, MEC-1200Vet, PM-9000Vet, Passport, Passport 12, Passport 2, Passport 8, Passport V, Passport XG, Spectrum, Spectrum OR, Trio, V-Series, V12, VS 8, VS 8A, VS 8C, VS 9, VS 9A, VS 9C, cPM 12, cPM 8, ePM 10A, ePM 10M, ePM 12M, iMEC 10, iMEC 12, iMEC 15, iMEC 15S, iMEC 5, iMEC 6, iMEC 7, iMEC 8, iMEC Series, iPM-9800, iPM12VET |
| Mortara | Surveyor S12/S19 |
| Nihon Kohden | AY-651P, AY-653P, BSM-1700 Life Scope PT, BSM-1753, BSM-3552, BSM-3572, BSM-6000 series, BSM-6301A, BSM-6310K, BSM-6501K, BSM-6701K, Life Scope TR |
| Omron > Colin | BP-306, BP-508, BP-808, BP-88, BP-88S, BP-S510, T105NXM |
| PaceTech | Vitalmax 800 Series (black Nellcor SpO2) |
| Philips | FM20, FM30, FM40, FM50, Heartstream XL, IntelliVue, IntelliVue FAST-SpO2, IntelliVue MP2, IntelliVue MP70, IntelliVue MX400, IntelliVue MX450, IntelliVue MX500, IntelliVue MX550, IntelliVue MX600, IntelliVue MX700, IntelliVue MX800, M1020B, M2601A, M3000A, M3001A, M3001A A02, M3001A A02C06, M3001A A02C12, M3001A A02C18, M3001A A04, M3001A A04C06, M3001A A04C12, M3001A A04C18, M3002A, M3002A MMS X2, M3500B, M4735A, M8102A, M8102A MP2, M8105A MP5, M8105AS, MP 30, SureSigns VS2, SureSigns VS3 |
| Siemens | SC8000 |
| Skanray > Larsen and Toubro | Star 55 |
| Smiths Medical > BCI | 3100, 3101, 3180, 3300, 3301, 3302, 3303, 3304, 3401, 6100, 9100, Advisor, Autocorr, Mini Torr, Mini Torr Plus, Spectro2 10, Spectro2 20, Spectro2 30 |
| Spacelabs | Telemetry Transmitter (96281), Ultraview SL, Ultraview SL 2700 |
| Stryker > Medtronic > Physio Control | Lifepak 12, Lifepak 15 |
| Waltvick | Humyzin |
| Welch Allyn | 1500, 42NT0-E1 LXi, 4400 44WT-B, 52N00, 52N0P, 52NT0, 53N00, 53N0P, 53NT0, 53NTP, 64NTPE-B, 64NTPX-2, 64NTPX-3, 64NTPX-4, 64NTPX-5, 64NTPX-6, 64NTPX-7, 64NTPX-A, 64NTPX-B, 64NTPX-N, 64NTPX-Y, 64NTXE-B, 64NTXX-2, 64NTXX-3, 64NTXX-4, 64NTXX-5, 64NTXX-6, 64NTXX-7, 64NTXX-A, 64NTXX-B, 64NTXX-N, 64NTXX-Y, 64NXPE-2, 64NXPE-3, 64NXPE-4, 64NXPE-5, 64NXPE-6, 64NXPE-7, 64NXPE-A, 64NXPE-B, 64NXPE-N, 64NXPE-Y, 64NXPX-2, 64NXPX-3, 64NXPX-4, 64NXPX-5, 64NXPX-6, 64NXPX-7, 64NXPX-A, 64NXPX-B, 64NXPX-N, 64NXPX-Y, 64NXXE-2, 64NXXE-3, 64NXXE-4, 64NXXE-5, 64NXXE-6, 64NXXE-7, 64NXXE-A, 64NXXE-B, 64NXXE-N, 64NXXE-Y, 64NXXX-2, 64NXXX-3, 64NXXX-4, 64NXXX-5, 64NXXX-6, 64NXXX-7, 64NXXX-A, 64NXXX-B, 64NXXX-N, 64NXXX-Y, 65NTPE-B, 65NTPX-2, 65NTPX-3, 65NTPX-4, 65NTPX-5, 65NTPX-6, 65NTPX-7, 65NTPX-A, 65NTPX-B, 65NTPX-N, 65NTPX-Y, 65NTXE-B, 65NTXX-2, 65NTXX-3, 65NTXX-4, 65NTXX-5, 65NTXX-6, 65NTXX-7, 65NTXX-A, 65NTXX-B, 65NTXX-N, 65NTXX-Y, 65NXPE-2, 65NXPE-3, 65NXPE-4, 65NXPE-5, 65NXPE-6, 65NXPE-7, 65NXPE-A, 65NXPE-B, 65NXPE-N, 65NXPE-Y, 65NXPX-2, 65NXPX-3, 65NXPX-4, 65NXPX-5, 65NXPX-6, 65NXPX-7, 65NXPX-A, 65NXPX-B, 65NXPX-N, 65NXPX-Y, 65NXXE-2, 65NXXE-3, 65NXXE-4, 65NXXE-5, 65NXXE-6, 65NXXE-7, 65NXXE-A, 65NXXE-B, 65NXXE-N, 65NXXE-Y, 65NXXX-2, 65NXXX-3, 65NXXX-4, 65NXXX-5, 65NXXX-6, 65NXXX-7, 65NXXX-A, 65NXXX-B, 65NXXX-N, 65NXXX-Y, 67NCDX-B, 67NCEP-B, 67NCEX-B, 67NCTP-B, 67NCTP-B-ECG3A, 67NCTX-B, 67NCXP-B, 67NCXX-B, 67NSEP-B, 67NSEX-B, 67NSTP-B, 67NSTX-B, 67NSXP-B, 67NSXX-B, 67NXDX-B, 67NXEP-B, 67NXEX-B, 67NXTP-B, 67NXTP-B-ECG3A, 67NXTX-B, 67NXXP-B, 67NXXX-B, 68NCDX-B, 68NCEP-B, 68NCEX-B, 68NCTP-B, 68NCTX-B, 68NCXP-B, 68NCXX-B, 68NSEP-B, 68NSEX-B, 68NSTP-B, 68NSTX-B, 68NSXP-B, 68NSXX-B, 68NXDX-B, 68NXEP-B, 68NXEX-B, 68NXTP-B, 68NXTX-B, 68NXXP-B, 68NXXX-B, 71WT-B Connex Spot, 73CE-B, 73CT-B, 74CE-B, 74CT-B, 74CX-B, 75CE-B, 75CT-B, 75CX-B, 901058, All, Atlas (Nellcor SpO2), Atlas 6200 Series, Connex 6000 series, Connex Vital Signs, Encore 202EL, Propaq 244, Propaq CS, Propaq LT, Spot Vital Signs 42MOB, Spot Vital Signs 42NOB, Spot Vital Signs 42NTB-E1 |
| Cable Color | Gray |
|---|---|
| Cable Diameter | 4 splitting to 2.5*2 mm |
| Cable Material | TPU Jacket |
| Category | SpO2 |
| Certifications | FDA, CE, ISO 80601-2-61:2011, ISO10993-1, 5, 10:2003E, TUV, RoHS Compliant |
| Connector Distal | Male 9-Pin D-Sub Purple Connector, Dual Keyed |
| Connector Proximal | Neonate Soft |
| Latex-free | Yes |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Unit | 1 |
| Patient Size | Neonate (<3Kg) |
| SpO2 Technology | Nellcor OxiMax |
| Sterile | No |
| Total Cable Length | 3.5 ft |
| Warranty | 12 months |
| Weight | 0.2lb |
The Covidien - Nellcor Compatible SpO2 Sensor - Neonate is a specialized monitoring solution designed to provide the highest level of accuracy for the most delicate patients.
Optimized for neonates to ensure a secure fit and consistent signal transmission.
Soft, flexible materials prevent skin irritation on sensitive newborn tissue.
9-pin purple connector allows for direct attachment to OxiMax compatible monitors.
When you shop at our medical supply store online, you gain access to health supplies that meet the rigorous demands of neonatal intensive care units. This neonate sensor is essential for monitoring the oxygen saturation level in your blood (SpO2) and pulse rate in infants weighing less than 3 kg. The shielded cable design helps eliminate electrical interference, which is critical when tracking the subtle physiological changes of a newborn. By choosing high-quality pulse oximeter supplies, you ensure that medical professionals have the reliable data needed for immediate clinical interventions. This sensor is built for one-patient use to maintain hygiene standards while delivering the performance of original equipment manufacturer parts.
Tear-resistant bandage design allows for a long and stable application time.
Electronic shielding system prevents ambient light from causing false readings.
Compatible with a wide range of leading patient monitoring brands and models.